אודות אלפא אומגה

אלפא אומגה הוא ארגון בינלאומי אשר הוקם לפני 105 שנים על-ידי סטודנטים יהודים לרפואת שיניים באוניברסיטאות של בלטימור ופילדלפיה בארה"ב. מטרתם של המייסדים היתה להלחם באפליית היהודים ששלטה בציבוריות הדנטלית בארה"ב.

דבר זה התבטא במיוחד על-ידי העדפה של בני גזעים לבנים לא-יהודים בתהליך קבלת הסטודנטים לבתי-ספר לרפואת שיניים ברחבי ארה"ב, כמו גם באיגודים המיקצועיים של רפואת השיניים. דבר זה יצר אוירה שלילית ומנע את גדילתם והתפתחותם של בני הדת היהודית בתוך עולם רפואת השיניים. תפקידם של המתארגנים בתוך אלפא אומגה היה אפוא ליצור מודעות לאוירה השלילית המתפשטת נגד היהודים ולגרום ליצירת אוירה הפוכה, הן בקבלת סטודנטים לבתי הספר השונים והן באיגודים הדנטליים השונים בארה"ב.

אלפא אומגה שאפה להשיג את מטרותיה על-ידי התבלטות בשלושה נושאים עיקריים: הצטיינות מיקצועית, אחוותיות וערכים יהודיים – Professionalism, Fraternalism and Judaic Values.

צפו בסרטון היסטורי המתאר את הקמתה ופעילותה של האחווה בין השנים 1907-2007

החברות באלפא אומגה היתה פתוחה תמיד לכל רופא שיניים יהודי. הנהלת האחווה האמינה שתהיה זו ההזדהות היהודית שתתן לה את הגוון המיוחד. הערכים היהודיים העניקו קוד מוסרי, שעל בסיסו התפתחה האחווה והתפשטה בקהילות יהודיות ברחבי העולם. היא מחזיקה מעמד עשרות בשנים מאז קיומה. עם הזמן, נתפשה היא בעולם כולו כקולם של היהודים ברפואת שיניים.

עם הקמתה של מדינת ישראל, התרחבו מטרותיה של אלפא אומגה. אלפא אומגה בארה"ב היתה פעילה מאד בייסודו של בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים בשנת 1953, וכך גם בהקמתו של בית הספר לרפואת שיניים של אוניברסיטת תל-אביב ע"ש מוריס וגבריאלה גולדשלגר בשנת 1972. כמו כן, פעלה אחוות אלפא אומגה בהקמתם של סניפי האחווה במרכזים יהודיים בקנדה, דרום אמריקה, אירופה ישראל, דרום אפריקה, ניו זילנד ואוסטרליה.

כיום יש 97 סניפי אלפא אומגה בעולם – 61 מתוכם בארה"ב, 7 בקנדה, 3 בישראל ו-29 סניפים נוספים ברחבי העולם. זאת ועוד, קיימים 24 סניפי סטודנטים בבתי-ספר לרפואת שיניים – 19 בארה"ב ו-6 ברחבי העולם, ביניהם גם שניים בישראל. המטה הראשי של אלפא אומגה ממוקם כיום ברוקוויל, מרילנד בארה"ב.

בישראל אנו משתדלים לעניין ולארגן את מירב חברינו להצטרף לאחוות אלפא אומגה. באחווה מתקיימת פעילות שוטפת חברתית, באמצעות מפגשים עם מרצים מיוחדים, בדרך כלל לא בנושא דנטלי, כמו-גם מפגש מקצועי שנתי (יום העיון ע"ש זיכר), ועזרה לזולת.

אנו משתדלים לדרבן את הסטודנטים להצטרף לאחווה בהיותם בשנים הקליניות (ד'-ו') ללימודיהם, ונציגיהם משתתפים מדי שנה בכינוס הבינלאומי של אלפא אומגה, הנערך בחו"ל. אנו מעודדים את הסטודנטים גם להשתתף בחילופיין במסגרת האחווה.

שלח לנו הודעה

להצטרפות לאלפא אומגה

מלא/י את הטופס

  • שנת סיום לימודי רפואת שיניים